KLUB SPORTOWY STELLA
KLUB SPORTOWY STELLA
KLUB SPORTOWY STELLA
KLUB SPORTOWY STELLA
KLUB SPORTOWY STELLA

Nasi Partnerzy

Nasi Przyjaciele

Łuczniczy Klub Sportowy Stella Kielce obchodzi 60-lecie istnienia. Jubileusz stanowi okazję do przypomnienia ludzi, którzy tworzyli i nadal tworzą jego historię, ważnych wydarzeń z przeszłości, sukcesów, których było co nie miara.

Dlatego też klub założył specjalną stronę na Facebooku, gdzie wspomina i pokazuje wiele świetnych zdjęć. Na razie to musi wystarczyć kibicom i sympatykom klubu, bo uroczyste obchody trzeba było przełożyć z wiadomych względów, a miały się odbyć we wrześniu.

 

Jak mówi Wiktor Pyk, wiceprezes Stelli Kielce i wieloletni trener kieleckich zawodników, trudno oszacować dokładną liczbę osób, które przez sześć ostatnich dekad próbowały swoich sił w łucznictwie. Punktem odniesienia może być jednak to, ile osiągnięć zapisali oni przez te lata na koncie kieleckiego klubu.

— Według nieoficjalnych wyliczeń zdobyliśmy przez tych 60 lat ponad 900 medali w różnych kategoriach wiekowych na zawodach takich, jak Spartakiada Młodzieży, później Olimpiada Młodzieży czy Mistrzostwa Polski. W dorobku mamy dwóch olimpijczyków — Bartosz Mikos i Rafał Dobrowolski (dwukrotnie). Trzeci, Konrad Kwiecień, na pół roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie zmienił klubowe barwy, ale to też był przecież nasz wychowanek. Nasi zawodnicy zdobywali również medale Mistrzostw Europy i Świata. To między innymi Lucyna Skowronek czy Agnieszka Zbroińska — wymienia Wiktor Pyk.

Łucznictwo w regionie ma nieco starszą historię. Zapoczątkował je radomianin, mistrz świata z 1931 roku Michał Sawiczi. W latach przedwojennych i bezpośrednio po wojnie łucznicy byli zrzeszeni w strukturach strzelectwa wojskowego. Po wojnie pierwszy łuk trafił do LZS Słowik w 1953 r. Otrzymał go Jarosław Duda jako prezent od redakcji „Służba Polsce”. Grono pierwszych łuczników LZS Słowik tworzyli m.in.: Jarosław Duda, Zygmunt Rębacz, Marian Grzegorzewski, Tadeusz Tkaczy, Barbara Janiszewska, Irena Maciejewska. W roku 1957 powstał Kielecki Okręgowy Związek Łuczniczy, na czele którego stał Adam Nowakowski — kielecki nauczyciel. Pierwszym sukcesem na arenie krajowej był tytuł mistrza Polski w Olsztynie. Sukces ten sprawił że władze sportowe zainteresowały się łucznictwem i zaczęły je popularyzować wśród młodzieży. We wrześniu 1960 roku powstał klub, na bazie LZS Słowik. We wrzeniu 1961 r. został ogłoszony konkurs na nazwę klubu. Wygrała Barbara Kędzior proponując nazwę „Stella” (łac. gwiazda). Od tego momentu pełna nazwa klubu brzmiała: Łuczniczy Klub Sportowy „Stella” Słowik. Podstawową grupę łuczników lat 60-tych tworzyli: Marian Pyk i Wiktor Pyk, Stanisław i Jan Bafia, Maria i Maciej Janyst, Andrzej Rączka, Andrzej Bartnik, Barbara Kędzier, Wiesława Bicz, Waldemar Mołda. Ich szkoleniowcem był Adam Nowakowski.

W 1962 r. juniorzy klubu zdobyli tytuł wicemistrza Polski, a rok później tytuł mistrzów Polski. Indywidualnie Maciej Janyst wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów. Sukcesy te były zasługą młodego szkoleniowca — Mariana Pyka, który szkolił zawodników do 1990 r. zdobywając ze swoimi podopiecznymi ponad 220 medali Mistrzostw Polski, Europy i świata. Pierwszymi zawodnikami klubu którzy reprezentowali Polskę na zawodach poza granicami kraju (w Szwecji) byli: Jan Bafia i Waldemar Mołda.

W pierwszej połowie lat 60 nastąpiła duża aktywność sekcji łuczniczych na terenie województwa. Ówczesny kurator oświaty, jednoczenie prezes KOZłucz, Irena Pilniak uaktywniła działalność aż 56 sekcji łuczniczych, istniejących głównie przy szkołach jako SKS i MKS. W 1965 r. za osiągnięte wyniki sportowe klub otrzymał 10 sztuk łuków plastikowych WESSA, z których strzelało na zmianę po trzech zawodników.

 

Koniec lat sześćdziesiątych i początek lat siedemdziesiątych to liczne sukcesy zawodników „Stelli” na arenach krajowych i zagranicznych. Sukcesy te były zasługa następujących zawodników: Jolanta Nicińska, Lucyna Skowronek, Krystyna Otszewska, Danuta Zbierańka, Elżbieta Podsiadło, Barbara Wejdan, Dorota Zielińska, Jadwiga Pięta, Jadwiga Dudek, Andrzej Gawry, Jacek Marciniak, Mirosław Olejarczyk, Wojciech Świeboda, Mirosław Śmiech, Krzysztof Antomiek, Krzysztof Skowronek, Janusz Adamczyk.

16 grudnia 1968 r. klub otrzymał osobowość prawną. Pierwszym prezesem był Jarosław Duda. Sukcesy sportowe i duże zaangażowanie działaczy i sympatyków klubu, tj.: Mariana Pyka, Juliana Jaworza, Czesława Zemsty, Antoniego Baryły, Tadeusza Bartosa, Adama Kraski, Stanisława Kity doprowadziły do wydania przez WKKKiS decyzji o budowie Specjalistycznego Ośrodka Szkolenia Łuczniczego w Słowiku. Ale marzenia działaczy realizowały się powoli. W pierwszym etapie wybudowano w 1979 r. halę sportową i tory łucznicze przy dużym zaangażowaniu w prace społeczne zawodników, działaczy i zakładów pracy. Część hotelowo-gastronomiczna została uroczycie oddana do użytku 25 października 1985 r. Budowa tej części obiektu została zakończona dzięki zaangażowaniu ówczesnego prezesa klubu Antoniego Boryły i dyrektora ośrodka Andrzeja Pawlika. Oddanie do użytku nowego obiektu łuczniczego spowodowało dalszy rozwój klubu, a wyróżniającymi się zawodnikami tego okresu byli m.in.: Grażyna Jagusztyn, Agnieszka Zbroińska, Grażyna Kwiecień, Wanda Nagadowska, Maria Strzykał Sawiczi, Edyta Stelmaszczyk, Małgorzata Kuta, Anna Jagiełło, Iwona Miernik, Anna Wójcik, Wojciech Kwiatkowski, Michał Nowocień, Marek Wojtaś, Konrad Kwiecień, Wiesław Stęplewski, Robert Stęplewski, Krzysztof Skowronek, Stanisław Radek, Adam Lewicki i wielu innych. Szkoleniem w latach 1970-90 zajmowali się m.in.: Danuta Zbierańska, Jadwiga Banasik, Marian Pyk, Wiktor Pyk, Leszek Mozer, Andrzej Gawryś, Jacenty Kowerski.

Początek lat 90. XX wieku to zmiany zarządzania i finansowania organizacji sportowych. Prezesem klubu został Zbigniew Kasperek, a kierownikiem Tadeusz Jawor. Za szkolenie odpowiedzialny był Wiktor Pyk, przejmując tę funkcję od brata Mariana, który odszedł ze względów zdrowotnych.

Lata 90. to także kolejne sukcesy medalowe w MŚ, ME i MP. Reprezentant „Stelli” Bartosz Mikos startował w IO w Sydney 2000 zajmując wysokie 22 miejsce. W 2002 roku klub zmienił nieco nazwę i jest to obecnie KS „Stella” Kielce.

 

W ostatnim 20-leciu barwy klubu reprezentowali zdobywając na arenach sportowych tytuły i medale m.in.: Aneta Ciok, Joanna Cieplicka, Magdalena Koczaj, Anna Jawor, Justyna Kos, Agnieszka Mołda, Joanna Łapińska, Katarzyna Kowalska, Anna Sokołowska, Arkadiusz Ponikowski, Robert Marcinkiewicz, Sebastian Bątor, Tomasz Bielecki, Artur Mastalerz, Jarosław Kubicki, Adrian Korus, Rafał Dobrowolski, L. Ruszkowski, D. Sokołowski, Dawid Gołuzd, Krzysztof Rozborski, Wojciech Gorajski, Małgorzata Góral.

Największe sukcesy odnosili Rafał Dobrowolski, olimpijczyk z Pekinu (2008) i Londynu (2012) oraz Arkadiusz Ponikowski i Macieja Fałdziński, którzy są obecnie także obok Wiktora Pyka trenerami w klubie.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednej sprawie. We wrześniu zakończyła się na zrzutka.pl akcja zbierania pieniędzy, i to z powodzeniem, na operację bardzo utalentowanego zawodnika i trenera Macieja Fałdzińskiego, który w 2008 roku nabawił się kontuzji nadgarstka przed mistrzostwami świata juniorów, na które mimo wszystko pojechał i… zdobył w drużynie brązowy medal. Przez wiele lat leczenie było pełne nietrafionych diagnoz, a Maciej nadal startował w zawodach. Teraz potrzebna jest operacja i rehabilitacja w specjalistycznej klinice w Poznaniu. Inicjatorem zbiórki był Rafał Dobrowolski. Może Maciejowi, który a zaledwie 28 lat uda się zdobyć kwalifikację na IO w Tokio?

Po Zbigniewie Kasperku, który był prezesem klubu do 2012 roku stery przejął Ryszard Barwinek. Obecnie klub we współzawodnictwie dzieci i młodzieży zajmuje piąte miejsce, a wśród młodych zawodników wyróżniają się Aleksandra Baran, Marta Maciejewska, Oliwia Żelazna, Maciej Wojtyś, Kacper Kałuża, Karol Rokita, Maciej Mrozik, Dawid Kulik, Wiktor Borusiński, Maria Kszysztofik, Paweł Soboń oraz Mateusz Bucki.

 


zobacz galerię zdjęć...


styczeń 2022
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

gościmy...

Odwiedza nas 1437 gości oraz 0 użytkowników.

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It
Odsłon artykułów:
357744

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych